.... Nerijetko moram čekati do kasno u noć da se pritisak stabilizira i da se k'o čovjek mogu otuširati, o ostaom (pokretanje perilice, primjerice) da ne pričam.....
Postoji rješenje za taj problem, nije baš jeftino, ali se da izdržati.
Potreban je spremnik za vodu (1m
3) koji se dopunjava automatski iz vodovodne mreže, a iz spremnika kuću opskrbljuje "hidropak" odnosno mali kućni vodovod koji se može kupiti već od 700 Kn i još neke sitnice poput nepovratnog (povratno zapornog) ventila (40 Kn), nešto spojnica i tak. To zna napraviti svaki kućni majstor.
Princip rada sklopa je da kada ima vode, ona puni spremnik i hidropak obavlja sve ostalo. Sustavom ventila je moguće izgraditi takav spoj da u dijelu godine kada ne postoje redukcije vode, hidropak bude izvan upotrebe.
Osobno ja, hidropakom opskrbljujem 4-vero člano domačinstvo koje ima vešmašinu, suđericu, dva zahoda, kupaonu i vanjski izljev za vodu kojim zalijevam vrt. Do sada sam koristio "Karcher" snage 1KW i kapaciteta 3700 litara na sat, a sada imam malo jači "T.I.P." 1,3 KW, kapaciteta 4600 litara. Svi kućni vodovodi imaju podešeno ukljućivanje pumpe na tlaku od oko 2 bara, a isključivanje kod oko 4 bara. To tako lijepo radi da uopće nemam primjedbi na suatav.
Pošto crpim vodu iz podzemlja preko obične cijevi 5/4 cola, imam ispred nepovratnog ventila ugrađen i vuneni filter koji taloži pijesak, a svrha mu je da sprijeći kamenčiće i pijesak da uđu u sustav vodovoda, a najvažnije mi je da osigura besprijekoran rad nepovratnom ventilu (pijesak mu ne dozvoljava da se potpuno zatvori, pa bi voda mogla bježati nazad u zemlju, a onda pumpa možda ne bi mogla više povući tu vodu nazad u sustav).
Lijep pozdrav