OBJAVA: 29.10.2010 / 15:46
Pobjeda korporacija
Sudac ugasio LimeWire, stranice programa za razmjenu datotekaKorisnicima je isključen internetski servis, "zločinci" nisu kažnjeni, a korporacije su začepile kanal u kojemu bi im malo tko ikad postao kupac
Snimka ekrana weba LimeWirea sa sudskom zabranomFoto: Sika displaya TagoviLimeWire, P2P, peer to peer, razmjena datoteka, zabrana
Piše: Miroslav Ambruš-Kiš
Savezni sudac Kimba Wood u utorak je u New Yorku izdao sudski nalog, a od srijede na internetskoj stranici s koje novi korisnici skidaju aplikaciju piše službena obavijest:
- Ove su stranice pod sudskom zabranom da bi se zaustavilo širenje i potpora softveru za razmjenu datoteka. Skidanje ili ponuda za razmjenu sadržaja označenih copyrightom bez dozvole je protuzakonita.
U naredbi od 17 stranica LimeWireu se trajno zabranjuje dosadašnji rad tvrtki te se također naređuje da se o tome u roku od dva tjedna obavijeste zaposleni, investitori i klijenti. Sama je tvrtka LimeWire tu zabranu proglasila "tužnom prigodom", a šef tvrtke George Searle objavio je:
"Mi smo, dakako, razočarani ishodom događaja". Mnogi su korisnici tužniji od samoga direktora, koji u izjavi naglašava da tvrtka nije ugašena te da se "svi ostali poslovi osim razmjene datoteka odvijaju bez teškoća".
Sudsko ročište o ovome predmetu zakazano je za 1. studenoga i ne čini se da bi moglo biti iznenađenja.
Zašto je taj događaj rastužio korisnike - u što se svatko može uvjeriti svraćanjem na forume o razmjenama datoteka?
Ponajviše zato jer je ukinut kanal razmjene bilo kakvih datoteka, a u korist onih koji pod svaku cijenu žele naplatiti svoj sadržaj, ili o njemu čak i uskratiti digitalnu informaciju. Tako sad više npr. nije moguće pronaći izvorne govore Martina Luthera Kinga, filmove kojima je istekao copyright, fotografije i knjige čiji su ih autori odlučili dati u slobodnu razmjenu. A takvih nije malo.
Korisnici su uskraćeni za jedan zanimljiv internetski servis, "zločinci" nisu kažnjeni, a multimedijske korporacije uspjele su začepiti kanal kojim su kolali i njihovi sadržaji, ali malo bi tko mogao računati na to da bi oni koji te sadržaje razmjenjuju ikad kupili.
U Hrvatskoj je razmjena datoteka pod copyrightom također nezakonita, ali su se vlasnici tih prava unaprijed osigurali: u njihovu je korist u cijenu svakoga praznoga CD-a i DVD-a ugrađen njihov postotak. Plaća ga svatko, pa i foto i videoamateri koji na optičkim medijima spremaju slike i videa s ljetovanja, rođendana i pokopa, a profesionalci na njima arhiviraju ono što za računalima proizvedu. Praktično, naše zakonodavstvo pretpostavlja da su korisnici "zločinci" pa je "šteta" od takvih "zločina" unaprijed nadoknađena.
POVIJEST RAZMJENE DATOTEKA1999. - pokrenut Napster
18-godišnji Shawn Fanning otvara stranice na webu za razmjenu
2000. - pokrenuta Gnutella
Popularna peer-to-peer mrežu isprva je nastala u tvrtki-kćeri AOL-a Nullsoft. AOL je servis zatvorio, ali su programi za razmjenu već bili vani.
2000. - pokrenut LimeWire
Djelo je Marka Gortona, bivšeg brokera s Wall Streeta s diplomama Yalea, Harvarda i Stanforda.
2001. - Lansirani iTunesi
Appleov reproduktor glazbe postat će 2003. najveći internetski trgovac glazbom koji i danas drži 70 posto internetskog tržišta. Svi jedva slični pokušaji glazbene industrije završili su kao mizerni fijasko.
2001. - Ugašen Napster
Zakonska borba između Američke udruge glazbene industrije RIAA i Napstera završava zabranom Napstera, koji se kasnije neuspješno pokušava etablirati kao legalni prodavač gazbe
2001. - Pokrenuta Kazaa
Programeri iz Estonije Niklas Zennström i Janus Friis svojim protokolom za razmjenu datoteka razgnjevljuju glazbenu industriju. Dvije godine kasnije zbog njihovog programa Skype podivljaju telekomi, jer se putem Skypea besplatno telefonira.
2001. - BitTorrent postaje javni format razmjene
Popularni protokol popunjava prazninu nakon zatvaranja Napstera, a s tim protokolom na opularnosti dobijaju i portali za pretraživanje ponude kao što su The Pirate Bay i isoHunt
2003. - Osnovan The Pirate Bay
Šveska udruga za predefiniranje autorskih prava u digitalnoj eri Piratbyrån (Piratski ured) pokrenula je indeksiranje BitTorrent datoteka. Portal postaje jedna od najposjećivanijivaijih stranica na webu. Stalno je izložen policijskom i sudskom nasiilju.
2006. - Kažnjena Kazaa počinje raditi zakonito
U srpnju su glazbenoj industriji osnivači morali platiti odštetu od 100 milijuna dolara. Pravo na krištenje imena kupuju novi investitori i s uspjehom kao Napster počinju raditi legalno.
2010. - Sud kažnjava The Pirate Bay
Četiri osnivača najpopularnijeg indeksa BitTorrenta švedski sud kaznio zatvorom od godinu dana i odštetom od milijun dolara. Upravo je završio drugostupanjski postupak.
2010. - Zatvoren LimeWire
Zahvaljujući četverogodišnjem naporu armije odvjetnike RIAA, trajno je sudski ugašen LimeWire. Suđenje koje predstoji tu odluku treba samo obrazložiti
Glazbena i filmska industrija i dalje nemaju vlastitu internetsku prodaju glazbe i filmova
http://www.vecernji.hr/vijesti/sudac-ugasio-limewire-stranice-programa-razmjenu-datoteka-clanak-209679Kaj je ostalo..?
Jel ima još de kaj prek čega se more skinuti film od vuru i pol-dve?