Venec Matice hrvatske
502 - 30. svibnja 2013.
Razgovor: Anđelko Akrap, demograf
Hrvatsku očekuje val iseljavanja Vedran Obućina Stječe se dojam kako se u Hrvatskoj jedva čeka otvaranje zapadnoeuropskoga tržišta rada kako bi se riješio problem nezaposlenosti. To će u ekonomskom i demografskom pogledu imati dramatične učinke / Hrvatska nema scenarija kratkoročnih i dugoročnih promjena, dobitaka i gubitaka, koji bi se mogli očekivati s pridruživanjem EU / Nastavljanjem dosadašnjih ekonomskih trendova srednjoročno je neodrživ mirovinski i zdravstveni sustav / Hrvati napučuju kanadske i australske pustare u bijegu od nezaposlenosti / U pravilu manje razvijene zemlje obrazuju kadrove za razvijene / Htjeli mi to ili ne, Hrvatska će morati u dogledno vrijeme uvoziti radnu snagu / Hrvatska od kraja 19. stoljeća do danas nikada nije mogla zaposliti svoje stanovništvo U Hrvatskoj traje neprekidna depopulacija – od 1991. naovamo više ljudi umire nego što se rađa. Osim toga, populacija stari te se izjednačava broj umirovljenih s brojem radno sposobnih ljudi. Na pragu pridruživanja Uniji, postoje realne mogućnosti za novi val iseljavanja mladih i obrazovanih, ali i za useljavanje radnika iz Trećeg svijeta. O tome razgovaramo s Anđelkom Akrapom, demografom s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i pročelnikom Odjela za demografiju Matice hrvatske. Profesor Akrap progovara o nužnosti kvalitetne demografske politike, trendovima iseljavanja i opustjelosti hrvatskih krajeva.
S pridruživanjem Uniji Hrvatska će postati dio zajedničkoga tržišta rada, a neke su zemlje već najavile da neće biti prepreka u zapošljavanju. Predviđate li veliki val iseljavanja? Zaista je nemoguće prognozirati kakve će sve promjene uslijediti kad Hrvatska postane članica Europske Unije. Političke elite ponajviše govore o fondovima EU, a o obvezama ništa, a sredstava iz fondova sve je manje. No gospodarstvo će se suočiti s konkurencijom u mnogim sektorima i može se dogoditi da poraste broj potencijalnih iseljenika. Uslijedit će zamjetne socijalne i gospodarske promjene. Koliko mi je poznato, Hrvatska nema scenarija kratkoročnih i dugoročnih promjena, dobitaka i gubitaka, koji bi se mogli očekivati s pridruživanjem. Iskustva istočnoeuropskih zemalja pokazuju da nijednu od njih nisu zaobišla iseljavanja, i to kadrova koji su brojem i kvalifikacijskim sastavom potrebni najrazvijenijima. Uz trajni problem nezaposlenosti u Hrvatskoj od osamostaljenja do danas, valja očekivati pojačano iseljavanje.
Hoće li ono biti masovno? Masovnijeg iseljavanja vjerojatno neće biti, ali će se iseljavati onoliko radnika i s takvim kvalifikacijama koliko i kakve se traže na tržištu rada u zapadnoeuropskim zemljama. Na zapadnoeuropskom, posebno njemačkom, tržištu nedostaje radne snage u sektoru njegovateljstva i pomoći starijim osobama, ali i u novim visokim tehnologijama, tj. sektorima gospodarstva u razvoju. Za Hrvatsku i malen broj iseljenih visokoobrazovanih iz područja elektrotehnike, računarstva, strojarstva, medicine, matematike, fizike, kemije itd., znači veliki gubitak koji će teško nadoknaditi. Oduvijek je postojao problem manje razvijenih u odnosu na razvijenije: manje razvijeni obrazuju kadrove za razvijene. Visokorazvijene države provode selektivnu useljeničku politiku, dopuštaju useljavanja onih koji su potrebni njihovu tržištu radne snage. Radne dozvole, kvote, moratorij na zapošljavanje iz novih, manje razvijenih, članica Unije, jasno oslikavaju politiku koju vode stare članice prema novima. Ekonomski su interesi glavni, a preostali, često isticani, kriteriji i europski standardi u drugom su planu. Dakle, ne treba očekivati masovnost iseljavanja, ali je svakako realno očekivati odlazak mladih stručnjaka iz tehnologija u razvoju. To je bio slučaj i dosad, dakle i prije pridruživanja Uniji. Često se, osobito za niže kvalifikacije, prakticira povremeno zapošljavanje, bilo kao sezonski rad, ili u vremenu povećane potražnje na tržištu rada koje se ne može popuniti domaćom radnom snagom.
Neki u ulasku u Europsku Uniju vide rješenje za visoku stopu nezaposlenosti u Hrvatskoj…Stječe se dojam kako se u Hrvatskoj jedva čeka otvaranje zapadnoeuropskoga tržišta rada kako bi se riješio, ili barem ublažio, problem nezaposlenosti. To će u ekonomskom i demografskom pogledu imati dramatične učinke. Hrvatska već dulje vremena ima relativno velik broj nezaposlenih i zasad s malim izgledima da će se taj broj smanjiti. Broj od oko 340.000 nezaposlenih za malobrojnu hrvatsku populaciju zaista je velik. S druge strane, i kada bi se svi trenutno nezaposleni zaposlili, i dalje bi ostao nepovoljan broj između broja ekonomski aktivnih osiguranika i broja umirovljenika. Nastavljanjem dosadašnjih ekonomskih trendova srednjoročno je neodrživ mirovinski i zdravstveni sustav bez većih poremećaja.
Koje su društvene skupine u Hrvatskoj sklonije iseljavanju? Teorijski pristup kazuje kako su u normalnim razvojnim uvjetima, što znači bez jačih ekonomskih i političkih kriza, iseljavanju skloniji mladi i visokoobrazovani. Je li to u slučaju Hrvatske zaista tako? Od druge polovice 20. stoljeća Hrvatska je imala dva masovna iseljenička vala. U prvom valu, 1960-ih, na tzv. privremeni rad u inozemstvo, a to je za veliku većinu bio trajni odlazak, otišlo je iz Hrvatske, ponajviše u Njemačku, oko 300.000 osoba i to velikom većinom nižih kvalifikacija, ili bez kvalifikacije. Njih oko 80 posto otišlo je iz seoskih naselja. Većina ih se zaposlila u industrijskoj proizvodni i građevinarstvu. U drugom valu, 1990-ih, u bijegu od nezaposlenosti i rata iz Hrvatske je otišlo prema prekomorskim i zapadnoeuropskim zemljama između 180.000 i 200.000. Njihova je kvalifikacijska struktura bila znatno povoljnija. Otišlo je relativno dosta visokoobrazovanih. Već dulje od desetljeća iseljavaju se čitave obitelji u Kanadu, Australiju i Novi Zeland. Prioritet imaju obitelji s djecom mlađom od osamnaest godina. Po useljenju vežu se različitim kreditnim povlasticama kako bi trajno ostali. Povratak im je onemogućen i uz najbolju volju jer je nemoguće uštedjeti za to. Eto tako Hrvati napučuju kanadske i australske pustare u bijegu od nezaposlenosti. I što se promijenilo od kraja 19. stoljeća do danas? Samo poneki iseljenički smjer.
Mnoge su europske zemlje u krizi. U kojem smjeru vidite buduća kretanja hrvatskih iseljenika, prema razvijenim zemljama ili će se možda zaposliti kao stručnjaci u manje razvijenim državama? Zemlje hrvatskoga tradicionalnog useljeništva nisu u krizi. Prema njemačkim medijima neke njemačke savezne države neće uvoditi nikakva ograničenja za hrvatske radnike jer imaju vrlo dobra iskustva s dosadašnjim imigrantima iz Hrvatske. Prema pouzdanim procjenama, danas u Njemačkoj živi oko 400.000 Hrvata različitih naraštaja (iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine). Kako njemački mediji pišu, Hrvati se lako integriraju, nerijetko i asimiliraju, u njemačko društvo. Stručnjake u manje razvijenim zemljama regrutiraju bogati pa se tu Hrvatska teško može očekivati.
Vidite li mogućnosti za useljavanje imigranata iz Trećeg svijeta u Hrvatsku u skorijoj budućnosti? Na temelju prošloga dugoročnog smanjivanja broja živorođenih u Hrvatskoj svake je godine sve manji priljev mladih na tržite rada. Posve pouzdane projekcije pokazuju da će poslije 2030. u Hrvatskoj naraštaj koji ulazi u srednjoškolsku dob biti za oko 25 posto malobrojniji u odnosu na današnji. Prema tome, htjeli mi to ili ne, Hrvatska će morati – ako se nešto bitno ne promijeni u demografskoj politici, a kako sada stvari stoje, to je teško očekivati – u dogledno vrijeme uvoziti radnu snagu i kada bi pokrenula razvoj u prostoru. Pritom valja voditi računa da država treba snositi troškove integracije, a skorašnja zbivanja u Švedskoj pokazuju da to i ne ide lako. Švedska je često uzimana kao primjer države koja uspješno integrira doseljenike, a ipak, problemi postoje.
Koje bi korake, osim općega poboljšanja ekonomskog stanja, trebalo učiniti u kratkoročnom razdoblju kako bi se smanjili potencijali iseljavanja? Nije naodmet prisjetiti se činjenice: Hrvatska od kraja 19. stoljeća do danas, s malim prekidima, nikada nije mogla zaposliti svoje stanovništvo jer se prostor razvoja sve više smanjivao. Danas se često govori o ukidanju velikoga broja općina, a to bi još više centraliziralo razvoj. No to je poseban problem. Veliki hrvatski prostori gotovo su potpuno opustjeli jer se nije dostatno razvijao izvan poljoprivredni sektor gospodarstva u prostoru izvan triju velikih hrvatskih gradova i njihove neposredne okoline. Hrvati su se iseljavali, što je slučaj i sada. Zamislimo da se Hrvatska počne razvijati na čitavom prostoru, a ne dominantno u trima većim gradovima i njihovu neposrednom okruženju, nedostajalo bi radne snage u velikom broju.
Kako nadomjestiti odljev intelektualne i ostale radne snage? Hrvatskoj treba dugoročna demografska politika kao dio ukupne razvojne politike. Jedino je to način da se zaustavi dalje iseljavanje. Iluzija je da ćemo lako privući kvalitetnu radnu snagu kada ni vlastite ne možemo zaposliti. Društvenim, političkim i gospodarskim elitama u Hrvatskoj treba dugo promišljanje o budućnosti ove države. Zaista ne znam kako odgovoriti na vaše pitanje. No teško da ćemo imigracijom nadomjestiti odljev vlastite radne snage. Zato se visokorazvijene zemlje orijentiraju na „proizvodnju vlastite radne snage“, kao primjerice skandinavske zemlje.
Što se podrazumijeva pod proizvodnjom vlastite radne snage? U ekonomskom smislu to označava poticanje nataliteta. S time je usko povezano usklađivanje poslovnoga i obiteljskoga života. Primjerice, nemogućnost rada sa skraćenim radnim vremenom u Hrvatskoj zapreka je za žene koje žele kombinirati profesionalne i obiteljske obveze. Cilj je povećati zaposlenost žena, a istodobno povećati fertilitet. U pojedinim zemljama, gdje je stopa zaposlenosti žena vrlo visoka, pokazuje se da to nije lako ostvarivo.
http://www.matica.hr/vijenac/502/Hrvatsku%20o%C4%8Dekuje%20val%20iseljavanja%20/* * * * * * * * *
Proleteri sve hrvatske zemli zjedinite se – zborno mesto Nemačka Deca, moja deca, nike nate mela,
kukuriku vlada vam je kriva, vse vam je zapila...
Lepo je po svetu živetiŽiga i bandisti - Lepo je na svetu živeti Žiga i bandisti - Lepo je na svetu živeti